Powered by Smartsupp

Maruni - historia i teraźniejszość

 (79)    (0)

  Eksperci radzą

Jakość artykułów produkcji japońskiej cieszy się niemalże legendarną opinią. Wynika ona z faktu, że funkcjonowanie japońskich przedsiębiorstw opiera się na tradycyjnych wzorcach kulturowych, według których każdy z pracowników stawia sobie za punkt honoru stałe doskonalenie i usprawnianie działania firmy. W Europie popularność zyskuje japońska filozofia kaizen, która polega na zaangażowaniu pracowników na każdym szczeblu celem ustawicznego podnoszenia jakości wytwarzanych produktów, jak i rozwoju całej firmy. W efekcie możemy zakładać, że jeśli coś pochodzi z Japonii, będzie cieszyć się niezawodnością i funkcjonalnością.

Filozofia kaizen leży również u podstaw funkcjonowania firmy MARUNI, głęboko zakorzenionej w tradycji japońskiej i w kulcie jakości. Jej historia zaczęła się od firmy handlującej gumą, założonej w 1914 roku. Przechodząc z ojca na syna, a potem na wnuka, rozwijała się i ulegała przekształceniom. W efekcie w 1948 roku zarejestrowana została marka MARUNI i rozpoczęto produkcję materiałów wulkanizacyjnych oraz kleju. Początkowo były to łatki do dętek rowerowych, zaś z czasem powstały również materiały do dętek i opon samochodów osobowych i ciężarowych, a także do pasów transmisyjnych. W latach 80-tych firma Maruni umocniła swą pozycję jako jedyny producent materiałów wulkanizacyjnych w Japonii, zbierając kolejne nagrody i certyfikaty jakości. Obecnie materiały Maruni są eksportowane do kilkudziesięciu krajów świata i są obecne na wszystkich kontynentach, wszędzie ciesząc się uznaniem dla swej niezawodności.

fabryka i biura Maruni

Biura i fabryka Maruni mieszczą się w Osace, na japońskiej wyspie Honsiu. Firma nie uległa popularnym trendom ograniczania kosztów poprzez przenoszenie produkcji do Chin lub innych krajów o tańszej sile roboczej. Wszystkie materiały naprawcze produkowane są w Japonii i podlegają bardzo restrykcyjnym wymogom jakościowym. Wynika to zarówno z tradycji, mentalności Japończyków, jak i przepisów obowiązujących w tym kraju.
W bieżącym roku marka MARUNI obchodzi swoją 70 rocznicę. Stanowisko prezesa piastuje obecnie prawnuk założyciela firmy, pan Suguru Asano, a w przyszłości zapewne obejmie je jeden z jego synów.

Maruni biuro
W 1994 roku na targach w Bolonii na stoisku Maruni zawitali Zbigniew Świstowski i Jolanta Placha, przedstawiciele firmy Świstowski i S-ka (obecnie SA). Nie było łatwo przekonać Japończyków, że ta niewielka wówczas firma ma szansę zostać autoryzowanym dystrybutorem Maruni. Negocjacje trwały długo. Japońscy wystawcy niejednokrotnie byli zaskakiwani nieustępliwością i siłą argumentacji Polaków. Przełomowy moment nastąpił podczas wizyty zarządu Świstowski i S-ka w Japonii w 1997 roku. Rozmowy handlowe trwały całymi godzinami, a różnice kulturowe nie ułatwiały zadania. Niejednokrotnie zdawało się, że porozumienie jest już blisko, co mogło sugerować milczące potakiwanie Japończyków, tymczasem poruszane wcześniej kwestie ponownie wracały do dyskusji po pewnym czasie. Jak się okazało, w japońskiej kulturze, przerwy w dyskusji oraz kiwanie głową nie oznacza akceptacji, a jedynie głębokie zastanawianie się nad zagadnieniem. Po 9 godzinach negocjacji japońscy partnerzy byli zbyt zmęczeni, by dalej rozmawiać. Położyli na stole mapę świata i wręczyli panu Świstowskiemu czarny pisak z prośbą o zaznaczenie krajów, w których firma Świstowski będzie reprezentowała japońskiego producenta. Już po kilku latach polski kontrahent stał się największym dystrybutorem Maruni, zdobywając kolejne rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnie spółka eksportuje materiały Maruni do kilkunastu krajów.


Dziś, gdy mija już dwudziesty czwarty rok współpracy, można uznać, że firma Świstowski jest jednym z głównych partnerów japońskiego dostawcy, zaś zarządy obu firm są blisko zaprzyjaźnione, spotykając się kilka razy w roku przy okazji targów i wizyt.
Mimo że na rynku polskim dostępnych jest wiele różnych materiałów naprawczych do ogumienia, to co wyróżnia Maruni, to perfekcyjne wykonanie i wysoka jakość produktu. Powszechnie wiadomo, że przy doborze materiałów wulkanizacyjnych należy kierować się dużą ostrożnością, gdyż od prawidłowej naprawy może zależeć bezpieczeństwo na drodze. Stosując materiały Maruni wulkanizator może mieć pewność, że materiał naprawczy jest najwyższej jakości, a postępując zgodnie z technologią podczas naprawy eliminuje ryzyko wadliwej naprawy.

 (79)    (0)